joommaster team
Bulunduğunuz yer:
Yaşamda Başarı (1 ) PDF Yazdır E-posta
Yazar Mehmet Karamustafaoğlu   
Perşembe, 09 Temmuz 2009 16:29

YAŞAMDA BAŞARI  ( 1 ) 

Yaşamda başarılı olmuş insanlar incelendiğinde bu insanlarda diğerlerinden farklı bir takım özelliklerin yanında. 

”SOSYAL YAŞAMLARININ  GELİŞMİŞ OLDUĞUNU ,TANIŞIKLIĞA

VE DOSTLUĞA  DEĞER VERDİKLERİNİ  İÇLERİNDEKİ  İNSAN SEVGİSİNİN GELİŞMİŞ OLDUĞUNU GÖRMEK OLASIDIR”  

Yukarıdaki cümle gerçekten sihirli bir anahtardır.Bunun ne anlama geldiğini anlayan ve başarılı bir şekilde uygulayanların yaşamda daha başarılı, yaşam seviyesi daha üst düzeyde ve dengeleri iyi kurduğu taktirde de daha mutlu oldukları görülmektedir.  Hayatta başarıya en fazla muhtaç olan kesimde öğrencilerimiz. İyi bir yaşam için başarılı bir eğitim hayatının yanında gelişmiş bir sosyal yaşama çok ihtiyaçları var. O nedenle köyü,ilçesi,ili,ülkesi ve dünya’da neler oluyor insanlar neler yapıyor onun yararlanabileceği olaylar ve kişiler kimlerdir onları tanımalı ve mutlaka tanışıklıklarını geliştirmelidirler ve bunu sürekli yenilemelidirler.Bunu yapmadıkları taktirde kendilerini zavallı,sıradan,zaman zaman sefalet içinde bir yaşama hazırlıyorlar demektir. Bu durum onlardan beklentisi olan ailesi ve çevresi için büyük bir hayal kırıklığıdır.Bu kişilerin sonu da alkol düşkünlüğü,sıradan asosyal bir yaşam,radikal gruplara sığınma olarak gelişebilir. Tanışıklık ve dostluk sahip olunduğunda sürekli saklanacak,yeterli bulunacak bir olgu değil tam tersine dinamik bir olaydır. Bunu elde etmek için fırsatları sürekli kollamak ve değerlendirmek gereklidir. 

Tanışıklığı ve dostluğu güçlü olanlar hem kendilerine hem çevrelerine faydalı insanlardır.Kendilerinin ve çevrelerinin bir işi olduğunda onu yaptırabilecekleri bir tanıdığı ve dostu mutlaka vardır. 

Toplumun büyük kısmı ne yazik ki bu değerlerin farkında bile değil.Bunlar sürekli sitem ederler,İşim düştü yapmadı,ben ne talihsiz bir insanım,adamın tanımadığı yok birde bana bak, gibi sürekli şikayet halindedirler. 

Tanışıklığı ve dostluğu geliştirmenin bir bedeli olduğu bu yolla topluma hizmet edenlerin bir bedel ödediği unutulmamalıdır.Tabii ödediği bedelin karşılığını da çok zaman aldıkları da bilinmelidir. 

 Bu yolu kullanmak ve başarılı olmak için; insanları tanımak ve analiz etmede dikkatli olmak,tanışılacak ve dostluk yapılacak insan ve insanları seçmede titiz davranmak şarttır. İstanbul,09.07.2009 

Mehmet KARAMUSTAFAOĞLU    

 

Öğrenci gençliğimizin düştüğü temel hatalardan biri; Aradığı sevgi ve dostluğu ailesi ile birlikte ,okul çevresindeki arkadaşlarından bulduğunu onların yeterli olacağını düşünürler.Oysaki;Ailesi ona karşılıksız sevgiyi vermeye devam edecektir ama okul dönemindeki arkadaşları dostları okulun bitimi ile yavaş yavaş kaybolacaklar ve isimlerini bile hatırlamakta zorlanacaklar.Tesadüfen karşılaşsalar bile çok zaman ortak konularının bile kalmadığını hatta yaşam sınıflarının bile faklılaştığını farklı sınıflara ait insanlar olduklarını acı bir şekilde fark edeceklerdir. 

Salı, 06 Nisan 2010 13:40 tarihinde güncellendi
 


KARAMUSTAFAOĞLU GRUP Şirketlerimizi incelemek için resmi tıklayınız

Reklam

KMOSigorta Acenteliği

Reklam

Ytong

Reklam