joommaster team
Bulunduğunuz yer:
Karamustafaoğlu Ailesi AİLEMİZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Mehmet Karamustafaoğlu   
Pazartesi, 26 Ekim 2009 23:42

Karamustafaoğlu Ailesi

AİLEMİZ        

Ailemiz ülkemizin hemen her yerine dağılmış durumda.Ailemizi bulma onları tanıştırma adına yola çıktığımızda ilginç sonuçlara ulaştık.Hemen her yerde ailemiz fertleri birkaç haneden oluşuyor du ve daha ilerisini bilen yoktu yada çok azdı.

 Yaptığımız araştırmalarda Giresun -Alucra - Fevzi çakmak köyü’nde ailemize ait çok sayıda kalıntılar vardı.
 
 Karamustafa Güneyi “ adında bir dağ vardı ve haritalarda “Karamustafa Tepesi “olarak adı geçiyordu. Çok yerde Karamustafaoğlu’na ait ahır kalıntıları vardı. Köyün tarihçesinde 850-900 yıllık geçmişe dayalı olarak köyün kurucusu olarak sülalemizin adı geçiyordu.Yıllardır dava görülen yayla ailemiz tarafından bir başka köyden hediye olarak alınarak köyümüze mal edilmişti.Bir başka yaylada “Karamustafaoğlu arhacı” (Hayvanların topluca sağıldığı yer anlamında kullanılıyor.) olarak ad konulan bir yer vardı.Alucra- Çamoluk ilçeleri sınırında gür bir suyun olduğu yerin adı “Karamustafaoğlu Eğreği” (hayvanların dinlenmek için yattığı yer) olarak adlandırılmıştı. Yine bir suyun adı ailemizden bir kadının adını taşıyordu” Kamber Suyu”,Alucranın bir köyü ile Gümüşhanenin bir köyünün yıllardır dava gördüğü arazinin kayıtları ailemiz adına idi, Köyümüzde okul olarakta kullanılan geçmişte ailemize ait bir misafirhane,ahır ve çayırdan oluşan bir küllüye vardı. Ayrıca ailemize ait yaşlıların anlattığı çok sayıda efsane mevcuttu.
 
Tüm bunları öğrendikten sonra neden bu aile bu köyde az diye düşündük. Gerçi kurtuluş savaşına 18 asker göndermiş ailenin tüm fertleri de seferber olup köyden gitmişti.Savaş sonrası geriye sadece bir kadın,2 kız çocuğu ve 2 de erkek çocuğu dönebilmişti gerisi kayıptı. Askere gidenlerin Sarıkamış’ta şehit olduğu söyleniyordu.O yüce kadın "Sündüs anamız "o dört çocukla arazileri yeniden toparlamış ve aileyi bu köyde yeniden kurmuştu.
 
Peki kurtuluş savaşı öncesi de neden ailemiz köyün de azınlıktaydı.Önemli konu buydu.Bunun ipucunu Ordu Yalıköy’de yakaladık. Oraya medrese mezunu bir eğitimcinin geldiği oraya yerleştiği ve orada çoğaldıklarını öğrendik.
 
Bunun izlerini Fevzi çakmak köyünde aradığımızda 1450 yıllarında Hz. Ali’nin torunlarında birinin Orta Asya Horasan’dan köyümüze geldiği yerleştiği orada bir medrese kurduğu ve o medresede okuyan erkeklerin eğitimci olarak ülkeye dağıldığı sonucuna ulaştık. Bu dönemde Fatih Sultan Mehmed’ in Trabzon’un fethine giderken köyümüzde konakladığı bir hafta o zatla
İsmail Hakkı Çağırgan Baba “sohbet ettiği giderken gençlerimizin de asker olarak ona katıldığı bilinmektedir.Fetih sonrası da yine köyümüze gelerek
İsmail hakkı Çağırgan Baba”yı Trabzon’un manevi komutanı olarak atadığı bilinmektedir. Yine Uzun Hasan’la yapılan Otlukbeli savaşına bizim köyden hareketle gittiği bilinmektedir.
 
Ordu Yalıköy örneğinin izlerini ülkede sürmeye başladığımızda özellikle Karadeniz bölgesinde hemen her il ve ilçede bu izleri bulduk,ailemizle tanıştık ortak hikayelerini dinledik.
 
Belli ki ailemiz eğitimci olarak tüm ülkeye dağılmıştı ve bir daha geri dönmemiş, gittikleri yerlerde evlenerek oralara yerleşmişlerdi.Ayrıca asker olarak gidenlerden bir kısmı da dönmeyerek gittikleri yerlere yerleşmişlerdi. Salgın hastalık nedeniylede bazı göçler olduğu düşünülmektedir.
 
Hatay ‘da yaşayan akrabalarımızda Kelkit vadisinde bir yerlerden geldiklerini aile secerelerin de belirtmişlerdir.
 
Yalıköy’deki akrabalarımız çok iddialı olarak bu aile tüm dünyaya aynı kökten yayılmıştır ikinci bir soy yoktur demektedirler.
 
Ayrıca Merzifonlu sadrazam Karamustafa Paşa ile ailemizin bir ilgisi olmadığı Amasya Merzifon’da yaşayan akrabalarımız tarafından araştırılarak bulunmuştur.(Bilgi Rahmetli büyüğümüz Dursun KARADUMAN)
 
Soyadı yasası çıktığında “Karamustafaoğlu” soyadını almamızı nedense engellemişler. Ailemiz Farklı isimlerde yaşamaya başlamış
bunlardan bazıları ; Katırcı, Karamustafa, Şahin,Karadeniz, Albayrak, Karamustafalıoğlu ,Aslan …vb çok sayıda isim var. Bir kısmı da zaman içinde gerçek soyadlarını almışlar ve almaya da devam ediyorlar.
 
Şu ana kadar ailemizin izine rastladığımız iller: Giresun,Ordu,Trabzon,Rize,Amasya,Kastamonu,Ankara,Antalya,Balıkesir,İstanbul, Muş, Kıbrıs, Bulgaristan, Yunanistan, Kayseri, Hatay, Erzurum,Samsun
 
Facebook’ta” karamustafa-karamustafaoğlu” grubumuzda 300 yakın akrabamızla tanışabilirsiniz.
 
Bu yazı,araştırmalarımız doğrultusunda sürekli gelişecektir. Katkı vermek isteyen herkese ihtiyacımız var.
İstanbul,26.Ekim.2009
 
Mehmet KARAMUSTAFAOĞLU
Salı, 06 Nisan 2010 13:37 tarihinde güncellendi
 


KARAMUSTAFAOĞLU GRUP Şirketlerimizi incelemek için resmi tıklayınız

Reklam

KMOSigorta Acenteliği

Reklam

Ytong

Reklam