joommaster team
Bulunduğunuz yer:
Oku Camcıoğlu oku... PDF Yazdır E-posta
Cuma, 10 Temmuz 2009 17:38

                                     OKU CAMCIOĞLU OKU

 Merhaba Karamustafaoğlu…
Her zaman sıkça duyduğumuz bir  cümle ile başlamak istiyorum  “ilk işlenen suç suç sayılmaz”
Bu benim bu sitede ki ilk yazım  ve heyecanımı yatıştırmak için Babam Mustafa Bey’ in ve bizim için çok kıymetli olan Yazar Burhanettin AKBAŞ ile yaptığı bir sohbeti paylaşmak istedim .bu hikayeyi kaleme aldığı için Burhanettin Bey’e teşekkürü borç bilirim  
Not :Burada ismi geçen  Camcıoğlu o zamanki ermeni cemaatinin lideri vasfını taşımaktadır. ve Dedemiz  Ali Kara’nın yakinen görüştüğü bir şahıstır.
 En kalbi duygularımla saygılarımı sunarım .
 Edebali Karamustafaoğlu
OKU CAMCIOĞLU OKU
Mustafa Karamustafaoğlu, bir sohbetimizde küçük bir beyit söyledi. O küçük beyitten bir güzel hikaye çıkardı ki ben bu hikayeyi çok değerli buldum.
Beyit şöyle:
“Oku Camcıoğlu oku
Kendi elinle yedin bu b.ku”

Bu beyitte adı geçen kişi kesin olmamakla beraber, bugünkü malum Camcıoğlu Konağının sahibi olduğu söylenen Karabet Camcıoğlu olmalı. Ya da bu aileden biri.
19. yüzyılın sonlarına baktığımızda Kayseri’de Ermenilerin çok etkili oldukları malumunuzdur. Belediye Meclisinde onlar var. Hatta Karabet Camcıoğlu gibi Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri Osmanlı Meclisinde milletvekili olarak bulunuyorlar. Şehrin doktorları Ermeni… Salgın hastalıklarda ümmet-i Muhammede bakacak Müslüman- Türk bir doktorumuz dahi yok. Her işi Ermeniler ellerine almışlar.
1880’li yıllardan itibaren Ermenilerin gizli terör örgütleri Taşnak ve Hınçak da Kayseri’de örgütlenmeye başlamış ve gizli toplantılarla bazı faaliyetleri planlamaktadır. Özellikle Rusya’dan silah getirtiyorlar ve Talas’ta, Develi’de, Efkere’de, Balagesi’de ve Kayseri şehir merkezinde bunları saklıyorlar. O zamanki Polis teşkilatımız da o kadar güçlü değil ki istihbarat faaliyetleri ile bunları takip edebilsin. Osmanlı’nın harp yılları… Ruslarla birkaç yılda bir harp eden Osmanlı, Batı’nın da oyuncağı olmuş durumda. İngiliz, Amerikan ve Rus ajanlarının fink attığı bir memleket durumunda. Amerikalılar, ülkenin dört bir yanına kurdukları Amerikan Kolejleri ile Ermenilere el atmış vaziyetteler. Ermeni gençlerini bu okullarda Türk ve Osmanlı düşmanı olarak yetiştiriyorlar. Bu arada 1893 yılında Kayseri’nin birçok camiine yafta (bildiri) asma cesaretini gösterecekler ve zamanın Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han’a öfkelerini kusacaklar. Camilere asmalarının sebebine gelince, güya bu bildirileri Müslümanlar asmış gibi altına Müslümanların adını yazmışlar.
Tabii devlet, bu hadisedeki ibreti çıkarıyor ama cepheden cepheye koşmaktan yurdun içine bir çeki düzen vermek mümkün olmuyor. Gençlerin çoğu askerde… Geride kalanlar da birkaç yılda bir ortaya çıkan salgın hastalıklarla ve kıtlıkla mücadele etmeye çalışıyorlar. Halkta bir ümitsizlik hakim… Kurt, puslu havayı sever misali, Ermeni örgütleri adeta kendilerini sınarcasına bazı cinayetler işleme cesaretini
Pazar, 12 Temmuz 2009 16:16 tarihinde güncellendi
 

KARAMUSTAFAOĞLU GRUP Şirketlerimizi incelemek için resmi tıklayınız

Reklam

KMOSigorta Acenteliği

Reklam

Ytong

Reklam